+48-46-831-06-77 dominikowscy@hortplant.pl
pl en de ru googleplus
Nasze sadzonki to Twój sukces!

17 marca 2021

Holy i Hossa – nowe odmiany truskawek hodowli Hortplant
Odmiana HOLY

HOLY  – odmiana o tradycyjnej porze dojrzewania owoców, w terminie średnio-wczesnym.

W zależności od warunków pogodowych w sezonie często występuje powtórne owocowanie w drugiej połowie lata.

Wyróżnia ją duża plenność, która przewyższa wiele standardów odmianowych.

Owoce są duże, błyszczące, o bardzo dobrym smaku i regularnym stożkowatym kształcie. Charakteryzują się dobrą trwałością pozbiorczą.

Krzaki o dobrej zdrowotności, z dużym wigorem. Niezbyt podatne na choroby liści i choroby odglebowe.

Odmiana HOSSA

HOSSAodmiana powtarzająca owocowanie.

Plon rozłożony równomiernie w czasie całego sezonu wegetacyjnego.

Owoce duże, o bardzo dobrym smaku, regularnym kształcie, dobrze wyeksponowane na krzaku – łatwe do zbioru.

Krzaki zdrowe z dużym wigorem, mało wrażliwe na antraknozę.

Plennością przewyższa odmiany kalifornijskie takie jak Albion czy San Andreas.


8 lipca 2020

Hodowlane RENDEZ-VOUS

W piątek 3 lipca 2020 r. w siedzibie naszej firmy odbyło się spotkanie poświęcone nowym odmianom z naszej hodowli.
W programie była degustacja owoców z najciekawszych numerów hodowlanych. Przeprowadziliśmy ankietę z wytypowaniem najsmaczniejszych i najlepiej wyglądających owoców. Odbył się także spacer po poletkach doświadczalnych.


9 stycznia 2020

Targi TSW 2020

Zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska na Targach Sadownictwa i Warzywnictwa TSW 2020 w Nadarzynie, w dniach 15-16 stycznia 2020r.


19 lutego 2019

VIII Międzynarodowe Sympozjum Truskawkowe – Quebec, Kanada

W dniach 13-17 sierpnia 2016r. w sercu francuskiej Kanady – Quebecu odbyło się największe międzynarodowe spotkanie naukowców i praktyków na temat truskawek. W porównaniu z dwoma poprzednimi sympozjami – Huelva – Hiszpania (2008r) i Pekin – Chiny (2012r.) była to impreza o wiele skromniejsza. Być może to „zasługa“ wszechstronnego internetu, a może też mniejszych funduszy przeznaczonych na ten cel. Zarówno budynek Centrum Konferencyjnego w Quebecu, gdzie odbywało się sympozjum, jak i najbliższe otoczenie w mieście nie wskazywało na to, że odbywa się tutaj największe na świecie spotkanie truskawkowe.

Obrady sympozjum trwały pełne trzy dni, ostatni czwarty dzień był przeznaczony na całodniową wycieczkę tematyczną – do wyboru: plantacje owocujące lub szkółki. Dobrą stroną tego sympozjum w odmiesieniu do poprzednich było to, że program sympozjum i jego obrady nie musiały konkurować ze sponsorowanymi wystąpieniami różnych placówek naukowych, hodowców i handlowców.

Uczestnicy sympozjum, a było ich ok. 500 osób, jak zawsze reprezentowali różne kraje i placówki naukowe. Jest w zwyczaju, że bogatą ofertę naukową przedstawia kraj – organizator sympozjum. Podobnie było i w tym roku. Kanada wyróżniała się szczególnie w referowaniu osiągnięć hodowlanych jak i problematyki związanej z ochroną roślin.

To właśnie w nawiązaniu do miejsca sympozjum – Quebecu wspomniano, że jeszcze przed Francois Frezierem (XVIIIw.)- ojcem truskawki uprawianej obecnie, Jaques Cartier francuski podróżnik (XVIw.) znalazł niedaleko Quebecu dzikie truskawki – Fragaria virginiana w lasach nad brzegami rzeki Św. Wawrzyńca i przewiózł je do ogrodów francuskich. Tak więc dosłownie i w przenośni korzenie truskawki hodowlanej sięgają Quebecu.

Spośród uczestników najwięcej tematów oferowali naukowcy ze Stanów Zjednoczonych. Liczni byli też Azjaci – Japończycy, Chińczycy i Koreańczycy. Europejczyków najliczniej reprezentowali Włosi, Belgowie, Anglicy i Niemcy. Polscy naukowcy niestety nie uczestniczyli w sympozjum.

W wielu dziedzinach tematyki truskawkowej przez ostatnie cztery lata nastąpił znaczący postęp. Dzisiejsza hodowla truskawek coraz częściej opiera się na analizowaniu kodu genetycznego badanych roślin. Tzw. markery genetyczne i genetyka molekularna pozwalają wyodrębnić pojedyncze geny lub ich grupy odpowiedzialne za poszczególne cechy użytkowe truskawki i obserwować dziedziczenie się danej cechy już we wczesnych etapach selekcji. Ta technika hodowlana ma szczególne znaczenie w hodowli odpornościowej na najgroźniejsze czynniki chorobotwórcze truskawki takie jak: Colletotrichum (antraknoza), Podosphaera (mączniak), Phytophthora , Verticillium i Xanthomonas (bakterioza).

Wśród hitów odmianowych Anglicy wymieniają Malling Centenary i najnowsze Malling Glow i Malling Sunrise. Nowością w hodowli Francuskiej jest odmiana Magnum. Holendrzy nie mają super nowości, lecz ciągle chwalą Sonatę i odmianę Rumba. We Włoszech truskawki hoduje się w programach prywatnych i państwowych (uniwersytety). Oprócz znanych już: Alby, Clery czy Roxany, wyhodowano w rejony północne dwie nowe odmiany – Garda i Brilla.

Wśród kierunków hodowlanych coraz większą uwagę przywiązuje się do kosztów zbioru owoców. Aby te koszty obniżyć odmiany powinny być łatwe do zbioru, o dobrej espozycji owoców i małym zagęszczeniu liści. W plonie udział owoców I klasy (o średnicy >25mm) powinien być wyższy niż 90%.

Coraz więcej hoduje się odmian dnia neutralnego – powtarzających owocowanie. Wśród nowości należy wymienić angielskie: Buddy i Malling Star ; kanadyjskie: Summer Evening, Summer Ruby i Summer Gem.

Zupełną nowością hodowlaną a jednocześnie nową metodą rozmnażania truskawek produkcyjnych jest pozyskiwanie siewek – F1, które odpowiednio przygotowane genetycznie zapewniają bardzo wyrównane cechy owoców, które nie odbiegają jakościowo od odmian rozmnażanych wegetatywnie. Jest to pewnego rodzaju analogia do poziomek rozmnażanych z siewu. Dopracowanie tej metody jeszcze potrwa, lecz jest to nadzieja na rozwiązanie wielu problemów truskawkowych, m.in. uwolnienia się od niektórych chorób roznoszonych z materiałem szkółkarskim.

Nową dziedziną planowania i przewidywania zbiorów truskawek stało się mapowanie kwiatów i analizowanie „architektury roślin“. Wiedza z tej dziedziny jest pomocna w wyprodukowaniu odpowiedniej jakości sadzonek, których potencjał powinien zapewnić wysokie plony dobrych jakościowo owoców i w odpowiednim terminie. Najwięcej osiągnięć w tym kierunku mają ośrodki naukowe we Włoszech i w Holandii.

Duże zmiany nastąpiły też w ochronie roślin. Coraz częściej typowe pestycydy zastępuje się metodami i preparatami bardziej ekologicznymi. W wielu referatach podkreślano, że walka z chorobami pochodzenia grzybowego i bakteryjnego w dużym stopniu zależy od odpowiedniej agrotechniki i profilaktyki. Podstawą tej profilaktyki jest umiejętne stosowanie nawozów, szczególnie azotowych i stosowanie środków, które wyzwalają reakcje obronne roślin.

Wyraźnie potwierdzono korzystną rolę krzemu (Si) w profilaktyce i skutecznym ograniczaniu mączniaka na truskawce.

W Kanadzie i USA firma AEF Global zajmująca się biopestycydami zarejestrowała środki o nazwach FungOUT i Tivano z substancjami czynnymi na bazie kwasu cytrynowego i kwasu mlekowego. Środki te zapobiegają i ograniczają grzyb Sphaerotheca macularis (mączniak prawdziwy truskawki) i bakterię Xanthomonas fragariae (kanciasta plamistość liści).

Bardzo innowacyjną metodę ochrony kwiatów truskawki przed szarą pleśnią wymyśliła firma Biobest. Ule z owadami zapylającymi kwiaty zostały zaopatrzone w biologiczny preparat o nazwie Prestop 4B zwalczający szarą pleśń. Trzmiele wylatujące z ula niosą na sobie biopreparat, który zostawiają na kwiatach w czasie zapylenia. Preparat ten chroni kwiaty przed szarą pleśnią, gdyż zawiera antagonistyczny do patogena grzyb Gliocladium catenulatum. Ta podwójna korzyść z pracy trzmieli została określona bardzo trafną i sympatyczną nazwą – Flying doctors (Latający lekarze).

Bardzo praktyczne i ciekawe wydają się prace naukowców kanadyjskich – Julia Reekie i Włoskich Antonio Fagherazzi, Pierluigi Lucchi nad zastosowaniem regulatorów wzrostu w uprawie truskawek i szkółkarstwie.

O ile proheksadion wapnia (Regalis) – inhibitor giberelin powoduje ograniczanie wyrastania rozłogów na plantacjach owocujących, o tyle same gibereliny stymulują proces odwrotny, tzn. pobudzają wzrost wegetatywny, co zwiększa produktywność sadzonek w szkółce.

Podsumowując mój pobyt i udział w VIII Międzynarodowym Sympozjum Truskawkowym muszę stwierdzić, że był to wyjazd ze wszech miar korzystny. Uczestnicy sympozjum ze strony polskiej to Paweł Dąbrowski i Krzysztof Sak – Agronom Berries i Jerzy Dominikowski – Szkółka Hortplant.

Następne sympozjum odbędzie się w 2020r. w Rimini we Włoszech w dniach 3-6 maja.

Mam nadzieję, że tym razem Polska będzie liczniej reprezentowana i to przez właściwe osoby, czyli naukowców.


6 sierpnia 2016

Nasza firma jest członkiem stowarzyszenia MEIOSIS

Miło nam poinformować Państwa, że od dnia 24 sierpnia 2010 nasza firma jest członkiem angielskiego stowarzyszenia MEIOSIS, które zajmuje się hodowlą i rozpowszechnianiem nowych odmian truskawek. Dzięki bliskiemu kontaktowi z Meiosis mamy dostęp do nowych odmian truskawek i jesteśmy na bieżąco z wszelkimi nowinkami.

logo_meiosis


15 kwietnia 2013

Ogólnopolska Konferencja Truskawkowa

10 kwietnia 2013 roku odbyła się Ogólnopolska Konferencja Truskawkowa „Nauka-praktyce” organizowana przez Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach.
Jerzy Dominikowski – właściciel szkółki wygłosił referat na temat nowoczesnych technologii w produkcji sadzonek truskawek.
Można nas było spotkać na firmowym stoisku, gdzie udzielaliśmy porad dotyczących uprawy i pielęgnacji truskawek.

konf


16 marca 2012

Nasz udział w VII Międzynarodowym Sympozjum Truskawkowym w Pekinie

Ceremonia otwarcia
W sympozjum uczestniczyło ponad 1200 osób z całego świata – naukowcy, producenci owoców i szkółkarze.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Sesja plakatów naukowych prezentowana przez prof. Edwarda Żurawicza i dr Agnieszkę Masny
Mieliśmy przyjemność reprezentowania Polski w gronie pracowników Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach.
Charakterystyczny dla Chin tunel foliowy

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
W warunkach surowej chińskiej zimy liczy się skuteczność!!